• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Ayarlanabilir Mide Balonu Nedir?

  • Blog
  • Ayarlanabilir Mide Balonu Nedir?

Ayarlanabilir Mide Balonu Nedir?

Spatz-3 Ayarlanabilir mide balonu diğer mide balonlarından farklı olarak ihtiyaçlar doğrultusunda hacim ayarlaması yapılabilen bir mide balonu türüdür. Ayarlanabilir dinamik bir hacme sahip olması ve midede 12 ay boyunca kalabilmesi diğer uygulamalara kıyasla daha başarılı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Ayarlanabilir Mide Balonu diğer mide balonu uygulamaları gibi midede yer kaplayıcı etki ile tokluk, doygunluk, iştah kaybı sağlamasının yansıra katı gıdaların midedeki sindirimini yavaşlatarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayarlanabilir Mide Balonu küçük porsiyonlarla yoğun tokluk, erken doyma ve geç acıkma sağlamaktadır. Bu süreçte beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları sağlıklı yönde değiştirildiği taktirde 15-35 kilo verilebilmesi mümkündür.

Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ayarlanabilir Mide Balonu uygulaması endoskopi ünitesinde gerçekleştirilmektedir. İşlem öncesi sedasyon adı verilen hafif anestezi uygulaması için damar yolu açılır. Öncelikle midenin durumu endoskopi ile kontrol edildikten sonra işleme engel gastrit, ülser veya öncelikle tedavi edilmesi gereken herhangi bir hastalık bulunup bulunmadığı kontrol edilir. İşleme engel bulunmayan kişlerde Ayarlanabilir Mide Balonu mideye yerleştirilir ve ilk etapta 450-500 ml mavi sıvı ile şişirilir. Mavi sıvı balon hacminde oluşabilecek azalmaları idrar rengini yeşile boyayarak önceden haber vermesi için kullanılmaktadır. İşlem sonrası anestezi etkisi ortadan kalktığında kontrollerin ardından hasta taburcu edilir. Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması hastane yatışı gerektirmez, işlem için ameliyat gerekmediğinden iyileşmesi gereken bir kesi veya dışarıdan fark edilebilecek bir değişim yaşanmaz. 4 – 6 ay sonra etkinliği azaldığında balon yine endoskopik olarak 700 ml ye kadar tekrar şişirilir. Bu sayede etkinlik güncellenerek balonun midede kalabileceği 12 aylık süreç boyunca hastanın kilo verebilmesi hedeflenir. Tüm bu işlemin süresi ortalama 30 dakikadır. Mide balonu uygulaması sonrası ilk 3-4 günlük süreçte bulantı, kusma, kramp benzeri şikayetler görülmesi doğaldır. Bu şikayetlerinizi en az düzeye indirmek için işlem öncesi size yardımcı olacak ilaç ve beslenme önerilerinde bulunacağız.

 

Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Yükseltilebilir Hacim: Endoskopik mide balonları genellikle 4. Aydan sonra etkilerini kaybederler, Mide Balonu yükseltilebilir hacim özelliği sayesinde etkisini güncelleyerek mide balonun midenizde kalabileceği 12 ay boyunca kilo verebilmenize yardımcı olur.

Düşürülebilir Hacim: Mide balonlarının en önemli zorluklarından birisi tolerasyon sorunudur. Özellikle ilk günlerde yaşanabilen uyum problemleri nedeni ile hataların %10’u mide balonlarını erken çıkartabilmektedirler. Spatz Mide Balonu düşürülebilir hacim özelliği ile hastaların balon intolerasyonu ile başa çıkmalarına yardımcı olur ve erken balon çıkarma şansını önemli ölçüde azaltır.

 

Ayarlanabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Vücut Kitle İndeksi hesaplamasına göre 27 ve üzeri değerlere sahip kişiler mide balonu uygulaması için uygundurlar. Spatz-3 Mide Balonu 12 aylık dinamik bir uygulama süresi sağladığından özellikle obezite ameliyatları için daha uygun fakat tedavide ameliyat tercih etmeyen kişiler için iyi bir alternatif oluşturmaktadır.

Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması Sonrası Yaşanabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Mide balonları uygulamaları geçici süre ile bulantı, kusma ve kramp şikayetlerine sebep olabilmektedirler. Spatz-3 Mide Balonu ayarlanabilir yapısı sayesinde ilk uygulamada diğer balonlara göre daha düşük hacimlerde şişirilir ve bu sayede yaşanabilecek şikayetler azaltılmış olur. İlk işlemden yaklaşık 4-6 ay sonra Spatz-3 mide balonunun hacmi arttırıldığında benzer şikayetler daha hafif formda görülebilir. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik göstermekte olup ortalama 3 gündür. Bu süre içerisinde sizler için bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlar ve özel beslenme önerilerimiz olacak. Tüm mide balonu seçenekleri hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceğiniz Op. Dr. Güven Görkem ve ekibinin desteği her zaman sizinle olacaktır.