• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Hangi Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

  • Blog
  • Hangi Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

Hangi Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

1980’li yıllardan bu yana obezite tedavisinde kullanılan mide balonu yöntemi günümüzde de özellikle ameliyat tedavisini tercih etmeyen kişiler için cazip bir seçenek haline gelmiştir. Mide balonları ayrıca ameliyat riski yüksek aşırı obez hastaların ameliyat öncesinde kilo vererek ameliyat risklerini azaltmak amacıyla da kullanılmaktadır.
Mide balonları hava veya sıvı ile şişirilen şeklinde iki temel guruba ayrılmaktadır. Sıvı ile doldurulan mide balonları midede daha fazla ağırlık oluşturduklarından kilo verdirme bakımından daha etkindirler. Bu sebeple klinik pratikte sıvı ile doldurulan mide balonları daha sıklıkla kullanılmaktadırlar.
Yine midede kalış süreleri ve uygulama yöntemlerine göre de farklı mide balonu seçenekleri bulunmaktadır. Endoskopik yöntemle uygulanan ve 6 ve 12 ay midede kalabilen mide balonları bulunmaktadır. Midede 12 ay kalabilen ve gereğinde hacim arttırılabilen ayarlanabilir mide balonları da bulunmaktadır.
Son dönemde oldukça popüler hale gelen ve endoskopi ve anestezi gerektirmeyen kapsül mide balonu seçeneği de bulunmaktadır. Yutularak uygulanan bu mide balonu seçeneği için ayrıca bir çıkartma işlemi gerekmemekte ve bu yönü ile çok doğal bir kilo verme süreci sağlayabilmektedirler.
İş bu denli karmaşıklaşmışken mide balonunun kendiniz için en uygun yöntem olduğuna karar verdiniz fakat hangi mide balonunu seçmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız bu noktada sizlere yardımcı olmak için birkaç önerimiz olabilir. Öncelikle bilmeniz gereken her mide balonu tipinin kendine göre artıları ve eksileri olduğu yani en iyi mide balonu diye bir şeyin bulunmadığıdır. Bu noktada kişinin beklentisine göre kişiye uygun mide balonu seçeneğinin belirlenmesi gerekmektedir.
Mantık olarak bütün mide balonları aynı mekanizma ile kilo verimi sağlamaktadır ve programın başarısı kişinin programa uyumuna bağlıdır. Uygulamada endoskopi, endoskopi gerektirmeyen ve kendiliğinden doğal yollarla vücuttan atılan yutulabilir kapsül mide balonu seçeneği konfor odaklıdır. Konfor odaklı bir uygulama olduğu için hayat kalitesini daha az etkiler ve dolayısı ile kilo verdirme potansiyeli endoskopik mide balonlarına kıyasla biraz daha azdır.
Endoskopik 6 aylık mide balonu ekonomik açıdan en uygun seçeneği oluşturmaktadır. Midede 6 ay kalmasına rağmen etkisi 4. aydan sonra azalır. Mide hareketlerini oldukça yavaşlatan endoskopik mide balonu bu etkisi ile bazen midede biriken gıda artıkları nedeni ile ağızda çürük yumurta kokusu benzeri şikayetlere sebep olabilmektedir. Bu etkisi ile hayat kalitesini yutulabilir mide balonuna oranla daha kötü etkiler ve bu özelliği ile kilo verdime potansiyeli kısmen daha fazladır.
12 aylık ayarlanabilir mide balonu midede daha fazla süre kalabilmesi ve özellikle de 4. aydan sonra yaşanacak etki azalması durumunda hacim arttırılarak etkisinin tazelenebilmesi sayesinde aralarında kilo verdirme potansiyeli en fazla olan mide balonu seçeneğidir. Dezavantaj olarak takılması, ayarlanması ve çıkartılması için en az 3 endoskopik işlem gerektirmesidir.
Özetlemek gerekirse en konforlusu isteniyorsa yutulabilir kapsül mide balonu, en çok kilo verdireni isteniyorsa 12 aylık ayarlanabilir mide balonu, en ekonomik mide balonu seçeneği isteniyorsa da 6 aylık endoskopik mide balonu tercih edilmelidir.