• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Reflü ve Tüp Mide

Reflü ve Tüp Mide

Reflü Hastası Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Mi?

Reflü mide asidinin kontrolsüz şekilde yemek borusuna kaçmasını ifade eder. Fizyolojik olarak her insanda dönem dönem yaşanabilmektedir. Bu sebeple reflü bir şikâyet olarak adlandırılmaktadır. Reflü hastalığı denlebilmesi için kişinin haftada iki defadan fazla hayat kalitesini etkileyen reflü şikâyeti bulunması gerekmektedir. En önemli sebebi hiatal herni adı verilen mide kapakçığında gevşeklik bulunmasıdır. Ayrıca obeziteye bağlı artmış karın içi basınç kişinin reflü şikayetlerini arttırabilir. Reflü hastaları değerlendirmelerin ardından şayet uygunlarsa rahatlıkla tüp mide ameliyatı olabilirler. Ameliyat sonrası kilo verimiyle birlikte reflü şikayetleri genellikle azalacaktır.


Reflü Hastası İçin Hangi Obezite Ameliyatı Daha Uygundur?

Reflü şikayetleri yoğun olan kişilerin mutlaka ameliyat öncesinde endoskopi ile değerlendirilmeleri gerekir. Şayet yemek borusunda reflüye bağlı çok ciddi değişiklikler yok ise kişiler tüp mide ameliyatı olabilirler. Hiatal herni adı verilen mide kapakçığında gevşeklik bulunması durumunda tüp mide ameliyatı ile eş zamanlı mide kapakçık onarımı da yapılabilir. Yemek borusunda ciddi doku hasarı veya kanserleşme ihtimali olan doku değişikliklerinin olması halinde tüp mide ameliyatı yerine gastrik bypass ameliyatı hasta için daha uygun olacaktır. Mide bypass ameliyatlarında mide çıkışındaki kapak sistemi devre dışı bırakıldığı için mide içindeki basınç azalacak ve yemek borusuna oluşan reflü sıklığı azalarak kişinin şikayetleri azalacaktır. Tüp mide ameliyatları kısmi anlamda midenin küçülmesi nedeni ile reflüye yatkınlık yaratmaktadır. Özellikle ameliyat sonrası porsiyonlarını ve yeme hızlarını ayarlamakta zorlanan kişilerde ameliyat sonrası reflü şikayetlerinde artmalara sebep olabilir. Bu sebeple tüp mide ameliyatı sonrası ilk 3 aylık dönemde mide asit düzeyini düşüren ilaçlar önerilmektedir. Zamanla kişinin yeni midesine adapte olması ile reflü şikâyeti ve ilaç ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat Türüne Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Reflü hastası olan obez kişilerin ameliyat planlamasında ameliyatın artı ve eksileri iyi değerlendirilmelidir. Gastrik bypass gibi emilim bozucu ameliyatlarında kendine özgü sıkıntıları bulunmaktadır. Emilim bozucu ameliyatlar sonrası ömür boyu vitamin mineral kullanımı gerekebilmektedir. Bu sebeple basit reflü hastaları için ilk tercih her zaman tüp mide ameliyatı olmalıdır. Barett özefagus gibi ciddi yemek borusu problemleri varlığında hasta için uygun olan cerrahi türü gastrik bypass olacaktır.