• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtıkları karın duvarında oluşan zayıflamaya bağlı olarak ortaya çıkan anormal şişliklerdir. Bu şişlikler özellikle öksürme, ıkınma gibi karın iç basıncının arttığı durumlarda daha da belirginleşirler. Fıtık boşluklarına genellikle karın içi organlar (bağırsaklar, yağ dokusu hatta mesane) girerek bu şişlikleri oluştururlar. Özellikle fıtık içine bağırsak girdiğinde bu durum tehlikeli olabilir. Çoğunlukla kendini şişlik ve ağrı ile belli eder. Yaşla birlikte fıtık oluşma riski artar. Tek taraflı veya her iki kasıkta beraber çift taraflı fıtık olabilir.
Kasık Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?
Kasık fıtığı teşhisi için genellikle fizik muayene yeterlidir. Boğulmuş fıtıklarda sıkışan organın kanlanmasını değerlendirmek için ultrasonografi, doopler gibi tetkikler gerekebilir. Özellikle kapalı kasık fıtığı ameliyatı öncesi aynı kesilerden iki tarafada müdehale edilebildiği için karşı tarafın da muayenede fark edilemeyebilecek küçük fıtıklar açısından ultrasonografi ile kontrol edilmesi önerilir.
Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
Kasık fıtıklarının tedavisi sadece cerrahi yöntemlerdir. Oldukça eski dönemlerde fıtık boşlukları dikişlerle yaklaştırılan dokularla kapatılırken sonrasında fıtık ameliyatlarında mesh adı verilen sentetik yamalar kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bu ameliyatlar daha çok laparoskopik yöntemle yapılmakta ve bu sebeple iyileşme ve günlük hayata dönüş oldukça hızlı olmaktadır.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatları iki farklı yöntemle yapılabilir.
1. TAP yöntemi: TAP ameliyatı laparoskopik olarak karın içine girilerek yapılmaktadır. Karın içinden karın zarı ayrılarak kasıktaki zayıf bölgelere yama konulmaktadır.
2. TEPP yöntemi: TEPP ameliyatı günümüzde en çok tercih edilen kasık fıtığı ameliyat yöntemidir. Avantajı karın içine girilmeden yapılmasıdır. Periton denen karın zarı açılmadan karın duvarı ile periton arasına girilerek yama konulmaktadır.  Ağrı daha azdır ve işe dönüş süresi oldukça kısadır.
Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Süreç ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatları sonrası genellikle bir gece hastane yatışı gerekmektedir. Çok küçük cilt kesileri olduğu için ağrı oldukça düşük seviyededir. Taburculuk sonrası dönemde ağır kaldırma ve kabızlık gibi karın iç basıncı arttıracak durumlardan ilk 3 aylık dönemde kaçınmak tam iyileşme ve nükslerin önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Ameliyatın erken dönemlerinde ameliyat bölgelerinde sertlik,şişlik ve morluklar oluşması doğaldır. İyileşmenin tamamlanmasıyla birlikte bu şikayetler de ortadan kalkacaktır. İyileşmenin tamamlanması için ameliyat sonrası dönemde önerilen tedaviye ve önerilere uyulması oldukça önemlidir.