• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu midenin içerisine geçici süre ile yerleştirilen silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiş balon şeklinde bir medikal üründür. Etki mekanizması mide içerisinde yer kaplayarak kişiye doygunluk, tokluk sağlaması ve mekanik etkilerle midenin katı gıdaları sindirim süresini ciddi şekilde uzatmasıdır. Kilo verdirme başarısı anlamında ameliyatsız obezite tedavileri içerisinde en etkili yöntemdir. Mide Balonu Uygulaması ile hedeflenen kişilerin mide balonu yardımı ile fazla kilolarından kolayca kurulmalarını sağlamak ve bu süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturarak kilo kontrolü sağlama becerisi edinebilmeleridir.
Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir? Mide Balonu Nasıl Uygulanır?
Mide Balonları uygulama yöntemleri, midede kalma süreleri ve üretildikleri materyallere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kliniğimizde sıklıkla uyguladığımız mide balonu uygulamalarını sizler için kısa kısa özetlemeye çalışacağız. Dilerseniz sitemizde her uygulama için hazırladığımız sayfaları inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
6 Aylık Endoskopik Mide Balonu Uygulaması:
Silikondan üretilen mide balonu endoskopik olarak uygulanır ve yaklaşık 500 ml mavi boyalı sıvı ile şişirilir. Balon midede 6 ay kalabilir. Bu sürenin sonunda mide balonu yine endoskopik olarak çıkartılmalıdır. Balon midede 6 ay süre ile kalmasına rağmen 4. aydan sonra etkinliğini yavaş yavaş kaybeder.
12 Aylık Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması:
Endoskopik olarak yerleştirilen ve yine silikondan üretilen balon ilk uygulamada 450-500 ml mavi boyalı sıvı ile şişirilir. 6 aylık mide balonundan farklı olarak Ayarlanabilir Mide Balonu 12 ay boyunca midede kalabilir ve etkisi azaldığında ayarlanabilme özelliği sayesinde yine endoskopik olarak hacimi 750-800 ml ye kadar arttırılabilir. Bu özelliği sayesinde kişiye 12 aylık dinamik bir süreç sağlar ve 6 aylık silikon mide balonlarına kıyasla kilo verdirme başarısı daha yüksektir.
Allurion Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması:
Bu uygulamanın en büyük avantajı endoskopi ve anestezi gerektirmemesidir. Diğer silikon mide balonlarından farklı olarak oldukça yumuşak poliüretan materyalden üretilen Allurion Mide Balonu mideyi daha az rahatsız eder ve mide balonu uygulamaları sonrası sık rastlanılan bulantı, kusma, kramp şikayetleri bu uygulamada diğerlerine kıyasla daha az görülür. Mide anatomisine uygun şekilde üretilen eliptik yapısı sayesinde balonun midede kaldığı 16 hafta boyunca tokluk hissini korumanıza ve kilo kaybetmenize olanak sağlar. Allurion Mide Balonu ortalama 16 hafta sonra kendiliğinden açılarak sıvı kaybetmeye başlar ve yumuşak yapısı ve ince çeperi sayesinde kolaylıkla doğal yollarla vücuttan ayrılır. Balon vücuttan ayrıldıktan sonra da takiplerinizin devam ettiği Allurion Zayıflama Programı online takip kolaylığı sağlayan akıllı tartı, akıllı saat ve telefonunuza yükleyeceğiniz Allurion uygulaması yardımı ile 6 aylık tam kapsamlı bir hayat değişim programıdır.
Mide Balonunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Uygulama sonrası midenin balona alışma süresi olarak nitelendirilen ilk 3-4 günlük sürede yaşanabilen bulantı, kusma ve kramp şikayetleri mide balonu uygulamalarının en büyük dezavantajını oluşturmaktadır. Yaşanabilecek bu şikayetlerin en az düzeye indirilebilmesi için sizlere yaklaşık 1 hafta öncesinden başlanması önerilen ve uygulama sonrasında da devam etmeniz gereken özel tedavi protokolleri hazırladık. Ayrıca uygulama sonrasında diyetisyenimiz tarafından hazırlanan beslenme önerilerine uymanız şikayetlerinizin kontolü konusunda sizlere kolaylıklar sağlayacaktır. Mide Balonu Uygulamalarının en önemli avantajı ise obezite ameliyatlarından farklı olarak vücutta kalıcı değişikliklere yol açmamasıdır. Bu sayede program tamamlandığında uyumlu bir süreç yaşayan kişiler ameliyat olmadan sağlıklı kilo aralıklarına ulaşabilirler. Fakat mide balonu uygulamalarının geçici etki süreleri geri kilo alımları konusunda bir dezavantaj oluşturabilmektedir. Özellikle mide balonunun etki süresi içerisinde kalıcı sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturamayan kişiler uzun dönemde verdikleri kiloları geri alma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu noktada mide balonu uygulamalarının uygun kişilere gerekli durumlarda yinelenebilme imkânı mide balonlarının bir diğer avantajı olarak değerlendirilebilir.
Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?
Mide Balonu uygulaması vücut kitle endeksi 27 ve üzeri olan kişilere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Reflü, gastrit veya ülser şikayetleri olan kişilerde endoskopik değerlendirme sonrası işleme karar verilir. Endoskopik değerlendirmede midede öncelikli olarak tedavisi gereken bir durum varlığında işlem tedavi sonrasında tekrar değerlendirilmek üzere ertelenebilir. Yine öncesinde mide ameliyatı geçirmiş kişiler için bu yöntem teknik olarak uygulanamaz. Farklı çeşitleri olan ve her birinin farklı avantaj ve dezavantajlar barındırdığı mide balonu uygulamaları obezite tedavisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kişinin hayat tarzı, beslenme alışkanlıkları ve beklentileri doğru mide balonu uygulamasının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İşlem uygunluğunuz ve hangi uygulamanın size daha uygun olabileceği Ankara’da mide balonu uygulamaları konusunda oldukça deneyimli Dr. Güven Görkem ve ekibinde yer alan diyetisyenlerle yapacağınız detaylı görüşme sonrası belirlenecektir.
Mide Balonuyla Kaç Kilo Verilebilir?
Programın hedefi genel olarak kişinin başlangıç kilosunun ortalma %15 lik kısmını verebilmesidir. Kilo verme başarısı seçilecek mide balonu çeşidine, dolayısı ile balonun etki süresine ve en önemlisi de kişinin programa uyumuna bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Süreç boyunca Dr. Güven Görkem ve ekibi olarak hedefimiz kalıcı olarak doğru beslenme alışkanlıkları edinebilmeniz ve ek uygulamalara ihtiyaç duymadan kilo kontrolünüzü sağlayabilmenizdir.

Operason Süresi

15 dakika

Anestezi

Sedasyon

İyileşme Süresi

3 – 5 gün

İşe Dönme Süresi

3 – 5 gün