• Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon Tower Kat 3 No 18 Çukurambar \ Ankara
  • info@guvengorkem.com

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi karaciğerin altında bulunan küçük keseye verilen isimdir. Safra kesesinin görevi, karaciğerde üretilmiş olan safrayı depolamak ve konsantre etmektir. Özellikle yağlı yiyecekler sonrası depoladığı safrayı on iki parmak bağırsağına doğru yönlendirir. Safra kesesinin bazı durumlarda ameliyatla alınması gerekebilir. En sık nedenler safra kesesi taşları ve safra kesesi polipleridir.
Safra Kesesi Taşı Nedir?
Safra, karaciğer tarafından üretilir ve on ki parmak bağırsağına ulaşmadan önce safra kesesinde depolanıp yoğunlaşır. Safra kesesi gerektiğinde kasılarak, yemeğin sindirimi için on iki parmak bağırsağına doğru safra akışını sağlar. Safra kesesinde biriken safranın yapısını oluşturan maddelerden bazılarının miktarının artması veya azalması safra çamuru oluşturup, safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilir. Kilolu kişilerde, hızlı kilo verenlerde, kadınlarda, kolesterol ve ilaç kullanımı olan kişilerde safra taşı görülme olasılığı daha fazladır. İlaçla tedavisi pek mümkün olmayan ve hatta ciddi komplikasyonlara yol açabilecek safra taşların tek tedavi yöntemi cerrahidir.
Safra Kesesi Polibi Nedir?
Safra kesesinin iç yüzeyinde oluşan yumuşak doku oluşumlarıdır. Safra kesesi duvarından kesesin içine doğru uzanım gösterirler. 10 mm üzerindeki safra kesesi poliplerinde veya boyuttan bağımsız olarak safra kesesinde çok sayıda polip varlığında artmış kanser riski nedeniyle safra kesesinin cerrahi olarak alınması tercih edilir.
Safra Kesesi Hastalıklarında Tanı Nasıl Konur?
Safra kesesine taş şüphesi olduğunda en etkili ve ucuz teşhis yöntemi karın ultrasonografisidir. Ultrasonografi ile safra kesesi polipleri veya diğer patolojik durumlar rahatlıkla teşhis edilebilir.
Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Safra kesesi ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatta sadece taş ya da polip değil safra kesesinin tamamı alınır. Hastanın önceden geçirilmiş safra kesesi iltihabı, bazı durumlarda anatomik değişikliklere neden olarak ameliyatı zorlaştırabilir. Böyle durumlarda çok nadiren de olsa ameliyatın açık yapılması gerekebilir. Ameliyat karın içine kamera yardımıyla girilerek, trokar adı verilen toplam 4 tane ufak delikten gerçekleştirilir. Ameliyat kapalı yöntemle gerçekleştirildiği için iyileşme oldukça hızlıdır. Taburculuk sonrası günlük hayata oldukça çabuk dönülebilmektedir.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi) Sonrası Süreç
Safra kesesi ameliyatları sonrası 6. Saatten itibaren gıda alımına başlanabilir. Genellikle ameliyatın ertesi günü taburcu edilen hastalar 2-3 günlük ev istirahati sonrası işlerine ve normal yaşamlarına rahatlıkla geri dönebilirler. Ameliyat sonrası safranın depolanacağı bir alan kalmaması nedeni ile kontrolsüz şekilde barsaklara akan safranın oluşturduğu hazımsızlık, şişkinlik, ishal gibi şikayetler ortalama 6-12 ay içerisinde düzelecektir. Bu adaptasyon süreci kişiden kişiye değişmektedir.